persianweblog persianblog
از من ... برای تو

معرفی فيلم ! Kya Kehna (سال ۲۰۰۰)

فيلم Kya Kehna در نگاه اول یک فيلم معمولی است . يک مثلث عشقی ..... ولی به تدريج که داستان فيلم شکل ميگيرد اين مثلث تغيير شکل ميدهد و بصورت دامی در می آيد که لحظه به لحظه عرصه زندگی را بر شخصيت زن فيلم تنگتر ميکند . قبلا هم گفته بودم که پرداختن به مسائل جنسی در سينمای هند نياز به شجاعت و جسارت زيادی دارد و چه بسيارند بازیگران و هنرمندانی که آینده ای حرفه ای خود را بر سر این موضوع باختند . بار اول که این فیلم را دیدم به سختی می توانستم باور کنم که این فیلم در بالیوود ساخته شده و موفق هم بوده ... در کشور هند ٬ کشوری که هنوز زنان بیوه و دختران بدون جهیزیه در اثر فشار اطرافیان خودسوزی می کنند و در برخی روستاهای دورافتاده زنان و دختران به اندک بهائی خرید و فروش شده یا با کمترین خطا به وحشیانه ترین شکلی کشته میشوند و حتی پلیس جرات چون و چرا یا مقابله با بعضی از رسومات و تعصبات خانوادگی را ندارد و حالا این سوژه حساس و بغرنج ٬ مادر جوان و مجردی که برای حفظ کودک خود با خانواده ٬ باورها و نهایتا یک شهر می جنگد .

پیريا ( پريتی زينتا ) دانشجوی پر شور و انرژی سال اول در شهری کوچک است . او يکی يکدانه خانواده و محبوب و عزيز کرده مادر ٬ پدر و سه برادر خود میباشد ... در دنیای شاد و روشن پیريا هیچ جایی برای پریشانی و غم وجود ندارد . در حالی که اجی ( چاندراچور سینگ ) دوست دوران کودکی پیريا در نهان به او عشق می ورزد ٬ او ناآگاهانه در دام عشق راهول ( سيف علی خان ) ٬ دانشجوی پولدار ٬ جذاب ولی عياش کالج می افتد . خانواده و اطرافيان پیريا را از عواقب اين رابطه بر حذر ميدارند ولی او با اطمينان از جذابيت خود و فريبندگی حرفهای راهول هشدارها را ناديده گرفته و تا آنجا پيش ميرود که باردار ميشود . دنيای شيرين پیريا با اين واقعه رنگ ديگری ميگيرد .... راهول می پذیرد که بچه از آن اوست ولی به راحتی پیشنهاد ازدواج با پیريا را به اين بهانه که " او در کلاس خانواده من و خود من نیست " رد ميکند . خانواده پیريا از او ميخواهند که جنين خود را سقط کند ولی او با این باور که بچه نبايد تاوان اشتباه و گناه مادر خود را پس بدهد به شدت با خانواده مخالفت ميکند . پدر خانواده او را طرد ميکند ولی خیلی زود با وساطت مادر و برادران پیريا به خانه بازگردانده شده و تحت مراقبت و عشق قرار میگیرد . گرچه دنیای او دیگر هرگز مانند قبل نمیشود چرا که تمام شهر در مقابل او و خانواده اش جبهه گيری ميکنند . در اين ميان تنها اجی است که محجوبانه به ياری آنها ميشتابد و در نهايت پیريا موفق ميشود علی رغم اعتراف به گناه سنگین خود حقانيت تصميم نگه داشتن بچه را به مردم شهر ثابت کند و دختر خود را به دنيا آورد .مشخصات فيلم :
تهيه کننده : Tips Films
کارگردان : Kundan Shah
موسيقی : Rajesh Roshan
بازيگران اصلی : پريتی زينتا ( Preity Zinta ) ٬ سيف علی خان ( Saif Ali Khan ) ٬ چاندراچور سینگ ( Chandrachur Singh )

و اما بشنويد که :

* پريتی زينتا نقش خود را در اين فيلم خوب ارائه داده است و تحول شخصیت پیريا در طول فيلم از يک دختر شاداب و پر سرو صدا به يک مادر کم سن و سال ٬ تنها و غمگین نسبتا باورپذیر است .

* موسیقی فیلم کار جذابی است ٬ بویژه ترانه اصلی یعنی Kya Kehna که همراه با تصاویری از یک کانون گرم خانوادگی کاملا در دل داستان جای گرفته . برای شنيدن موسيقی فيلم ميتوانيد از اين صفحه ديدن کنيد .

* فريدا جلال (Farida Jalal) بازیگر نقش مادر پیريا ٬ امروز دیگر يکی از محبوبترين و دوست داشتنی ترين چهره های مادرانه باليوود است . بازی زيبای او در اين فيلم قابل تحسين است در بسياری از سکانسهای حساس و عاطفی فیلم او فقط با چشمانش سخن ميگويد .

* بنظر شما آيا ميشود يک گروه انسان خشمگین و معتقد به باورهای کهن و چندين هزار ساله را با يک سخنرانی چند دقيقه ای وادار کرد تا در عقايد خود تجديد نظر کنند و به جبهه موافق بپیوندند ؟ اين کاری است که پیريای قصه ما انجام ميدهد و بنظر من غیر منطقی ترین قسمت فيلم که به کل ساختار آن لطمه زده و آنرا از واقعیت جاری جامعه هند دور کرده ٬ همین است .

* با وجود بازی خوب سيف علی خان تحول شخصيت راهول يکی ديگر از نقاط ضعف فيلم است که ناگهان از يک پسر خوشگذران و بی مسئولیت تبديل به يک جوان عاشق و خجالتی میشود که برای پذيرفتن هر مکافاتی برای گناه خود آماده است .

و در آخر اينکه با وجود تمام اين حرفها فيلم Kya Kehna فيلم لطيف و زيبائی است که ديدن آن خالی از لطف نيست .

پيام هاي ديگران ()        link        چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

برگزیدگان دومین دوره فستيوال SumsunG iifa Awards

فستيوال SumsunG iifa Awards دو سال است که در کشور آفريقای جنوبی ( شهر ژوهانسبورگ ) برگذار ميشود و به برگزيدگان سينمای هند ( بویژه بالیوود ) جوائزی را اهدا ميکند . طبق اظهارات عيال مربوطه ( دشمن شماره یک فیلم هندی و سینمای هند در هر شکل و مدلی که می خواهد باشد ؟!؟!؟!؟‌ ) در کشور آفريقای جنوبی تعداد قابل توجهی هندی زندگی ميکنند که به احتمال زياد برپائی اين جشنواره با اين همه طول و تفصيل و هزينه بالا کار آنهاست . کاندیداهای بخشهای مختلف فستیوال تا اندازه ای با جشنواره های پیشین متفاوت بود و اما برگزيدگان امسال اين جشنواره عبارتند از :

بهترين فيلم : Devdas
بهترين بازيگر نقش اول مرد : شاهرخ خان (Devdas)
بهترين بازيگر نقش اول زن : آیشواری رای (Devdas)
بهترين کارگردان : سنجی ليلا بنسالی (Devdas)
بهترين بازيگر نقش دوم مرد : موهن لال (Company)
بهترين بازيگر نقش دوم زن : کيران خير (Devdas)
بهترين ارائه دهنده نقش کمدی : ماهيش منجرکار (Kaante)
بهترين ارايه دهنده نقش منفی : اکشی خانا (Humraaz)
بهترين موسيقی : آی - آر ـ رحمان (Saathiya )
بهترين شاعر : نصرت بدر (Devdas)
بهترين خواننده مرد : سونو نيگام (Saathiya )
بهترين خواننده زن : کاويتا کريشنامورتی و شريا گوسال (Devdas)
بهترين قصه : جيدیپ ساهانی (Company)
بهترين چهرهای جدید سال از ديد تلويزيون سونی : ايشا دئول و جان ابراهام

و اما در حاشيه :

* مجريان برنامه آنيل کاپور و ديیا ميرزا بودند .

* ظاهرا اجرای رقص توسط شليپا شتی در مراسم مربوط به سينمای هند بصورت يک سنت در آمده است ٬ البته منصفانه باید گفت که او کارش را خیلی خوب انجام میدهد . راستی در جائی خواندم که شليپا شتی قرار است در فستيوال کن امسال هم برنامه رقص داشته باشد . یکی از دوستان (مرثيه ای برای يک رويا) میگوید " از قرار معلوم برگذارکنندگان فستيوال کن به شدت تحت تاثير زيبارويان هندی قرار گرفته اند به طوری که عقل از سرشان پريده است ........ "

* جایزه ای با عنوان SumsunG Style Icon به فردين خان اهدا شد . ( لطفا زحمت ترجمه این عبارت را خودتان قبول کنید ) .

* رانی موکرجی امروز يکی از چهره های محبوب باليوود است ( و صد البته يکی از چهره های محبوب من ) . او معمولا در مراسم ویژه این سینما با ساری های سنتی و بسیار سنگین و رنگین شرکت ميکند ٬ برخلاف هم سن و سالهايش که اگر هم ساری بپوشند از نوع مدرن و امروزی است . در اين مراسم او با لباس رقص سنتی هندی يک رقص کلاسيک و قدیمی را با يک ترانه با سبک و سياق غربی ؟! اجرا کرد ( ترانه O Humdum Suniyo Re از فيلم زيبای Saathiya ) . بنظر مسخره می آید ولی در واقع کار خیلی جالبی بود .

* آیشواری رای بعلت حضور در هیئت داوران امسال فستیوال کن در مراسم حضور نداشت ولی با ارسال یک پیغام تصویری از همه تشکر کرد . جايزه او را سانجی لی بنسالی دريافت کرد .

* دقيقا بعد از اهدا جايزه به آیشواری رای برنامه اجرای رقص توسط سلمان خان با سر و صدا زياد و بصورت کاملا نمايشی ( فرود از آسمان توسط طناب ٬ گم شدن بين طرفداران و هياهوی مردم .... ) اجرا شد . مجریان از هر دو ( آیشواری رای و سلمان خان ) به يک اندازه تجليل کردند ٬ ظاهرا صنعت سينمای هند می کوشد تا مردم وقايع و آبروريزی های اخير را فراموش کنند و این دو هنرمند دوباره وجه قبلی را در بالیوود بدست آورند .

* شاهرخ خان هم غائب بود ( چه عجب !!!!‌ ) و با ارسال یک پیغام تصویری اظهار تاسف کرد که بخاطر ادامه درمان و فیزیوتراپی قادر به شرکت در مراسم نبوده است و در پایان از همه تشکر کرد .

* در مراسم امسال از بسياری از پسشکسوتان در زمينه های مختلف قدردانی شد .


پيام هاي ديگران ()        link        یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

سانجی ليلا بنسالی و سلمان خان

جنجالی که سلمان خان بر سر آيشواری رای زيبا بر پا کرد نه تنها باعث شد که فيلمسازان و کارگردانان بنا به ملاحضاتی کمتر به سراغ گرانقيمترين و محبوبترين بازیگر زن سینمای هند بروند ( از آیشواری در چند ماه گذشته فقط فیلم Dil Ka Rishta دیده شد که آنهم تولید خود او به همراه خانواده اش بود ) ٬ بلکه تعداد نقشهای پيشنهادی به خود سلمان خان نيز به شدت کاهش پيدا کرد چرا که بازيگران زن جرات بازی در نقش های مقابل سلمان را نداشتند .
در این میان کارگردان بلند آوازه بالیوود سانجی لیلا بنسالی ( کارگردان فیلم Devdas ) نقش اصلی در فیلم جدید خود Bajirao را به عهده سلمان خان گذاشته است . بنظر میرسد سلمان خان یکی از بازیگران محبوب بنسالی است چرا که در واقع این فیلم سومین همکاری این دو بعد از دو فیلم Khamoshi و Hum Dil De Chuke Sanam محسوب میشود .
در اين فيلم رانی موکرجی در نقش همسر سلمان خان ظاهر ميشود . بازيگر دیگر فيلم کارينا کاپور است . گفته ميشود در ابتدا قرار بود آيشواری رای اين نقش را بازی کند ولی بعد از انصراف او بعلت عدم تمايل به همکاری با سلمان خان اين نقش به کارينا کاپور واگذار شد .


پيام هاي ديگران ()        link        پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

و آن مرد آرام ....

سال ۱۹۹۱ ٬ سه فيلم ٬ Lamhe فیلم گرانقیمت و رویائی کارگردان صاحب نام و پرآوازه بالیوود یاش چوپرا به همراه بازیگران محبوبی همچون سری ديوی و آنيل کاپور ٬ Akayla فيلم حادثه ای و پر هزینه ای که فوق ستاره باليوود يعنی آميتا بچن را در خود داشت و بلاخره فیلم Phool Aur Kaante از يک کارگردان ناشناس همراه با بازيگری جديد و گمنام . نتيجه غير قابل تصور بود . Lamhe و Akayla هر دو در گيشه شکست خوردند و Phool Aur Kaante به فروشی خارج از انتظار دست پيدا کرد و باليوود متحير و متعجب فهميد که نبايد اين بازيگر جديد با اين چهره نا متعارف و چشمهای عجيب را دست کم بگيرد و این آغاز کار اجی ديوگان ( Ajay Devgan ) بود ......اجی ديوگان ٬ این مرد آرام و کم حرف بالیوود که از خبرنگاران و مصاحبه گریزان است و کمتر در مجامع عمومی و هنری ظاهر میشود ٬ تا کنون در نقشهای بسيار گوناگونی ظاهر شده است و ثابت نموده که میتواند بازیگر متفاوتی باشد . در فیلم Hum Dil De Chuke Sanam نقش یک عاشق ساکت و خوددار ٬ در فیلم The Legend Of Bhagat Singh نقش يکی از قهرمانان ملی هند ٬ در فيلم Company نقش يک تبهکار خونسرد و بی رحم و حرفه ای و در آخر فيلم Deewangee ٬ يک انسان مریض و خطرناک ٬ مردی که بخاطر تحقق آرزوهايش در کمال قساوت حاضر به هر نوع جنايتی است .... و اينها تنها چند نمونه از بهترين نقش آفرينی های اجی ديوگان است .
سال گذشته برای او سال موفقيت بود و او توانست برای سه فيلم The Legend Of Bhagat Singh ٬ Company و Deewangee جوائز متعددی را از دستاندرکاران سینمای هند ٬ منتقدین و تماشاگران کسب نماید . بازی او در فيلم Deewangee بسيار درخشان و زيبا بود و بار اصلی جذابيت فيلم بر دوش او . همینطور در فیلم Company که با حداقل ديالوگ به خوبی نقش را به تصوير کشیده و باورپذیر نموده است . در هر حال بنظر من بزرگترین موفقیت او اینست که توانسته سه گروه سینماگران ٬ منتقدین و مردم را همزمان راضی نگه دارد .
اجی ديوگان در حال حاضر سه فيلم را در نوبت اکران دارد :
‌Bhoot به کارگردانی رام گوپال ورما
Qayamat به کارگردانی هری باويجا
Parwana به کارگردانی دیپاک بهری
برای او آرزوی موفقیت های بیشتری را دارم بویژه که نقش جدیدی را هم در زندگی خانوادگی خود پذیرفته است ٬ نقش یک پدر


``````````````````````````````````

بعد از تحریر : کاميابی های اجی ديوگان همچنان ادامه دارد . Mani Ratnam که معرف حضورتان هست ٬ کارگردان فيلم زيبای Dil Se . او در فيلم جديد خود ( دومین فیلم هندی ) از اجی دعوت به همکاری کرده است که این مسئله با توجه به اعتبار این فیلمساز خوب و خبره یک نقطه روشن دیگر در کارنامه هنری اجی است . در فیلم جدید Mani Ratnam علاوه بر اجی ديوگان بازيگرانی همچون آبيشک بچن ( پسر آميتا بچن ) ٬ ويويک اوبروی ٬ کارينا کاپور و رانی موکرجی حضور دارند .


پيام هاي ديگران ()        link        شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

فيلم هفته Bend It like Beckham


Bend It like Beckham
تهيه کننده : Deepak Nayar
کارگردان : Gurinder Chadha
بازيگران اصلی : Parminder Nagra , Keira Knightley
خلاصه داستان : جس ( پارميندير ناگرا ) دختری هیجده ساله از يک خانواده هندی ساکن شهر لندن است . جس با تمام دختران همسن و سال خود متفاوت است و نگاه متفاوتی به پسران دارد . برای او پسران به سادگی همبازی فوتبال در پارک نزديک خانه هستند !!! در واقع برای جس تنها دو چيز بسيار مهم در زندگی وجود دارد فوتبال و ديويد بکهام . خانواده متعصب او بویژه مادرش از اين تفاوت فاحش او با سايرين در رنج هستند . روزی در پارک هنگام بازی فوتبال جس با جوليس ( کيرا نايتلی ) ملاقات ميکند و توسط او به تيم دختران معرفی ميشود . در ابتدا جو ٬ مربی تيم دختران ٬ به توانائی های او با ترديد مينگرد ولی خيلی زود پی به استعداد شگرف او در زمینه فوتبال ميبرد و سعی ميکند به او و خانواده اش بباوراند که جس ميتواند چيزی باشد که آرزوی آنرا دارد يک فوتباليست حرفه ای . اما مادر جس آرزوی ديگری دارد ٬ اين که او بتواند آشپزی و خانه داری یاد بگیرد و کدبانوی خوبی برای شوهر آينده خود باشد ..... و در نهايت جس با تمام سختی ها و نا ملايمات و مخالفتها مبارزه کرده و استعداد و قابلیت های خود را به خانواده ثابت میکند و به همراه جوليس برای گذراندن دوره های حرفه ای آموزش فوتبال برگزیده و راهی کشور آمريکا ميشود .
و اما نکات خاص فيلم :
اول : اين فيلم محصول مشترک هند و انگلستان است .
دوم : در اين فيلم تفاوتهای فاحش فرهنگی شرق و غرب بسيار ظريف به تصوير کشيده شده است .
سوم : فيلم به لحاظ تکنيکی ضعيف است ( بارها بوم صدابرداری در کادر تصوير ديده ميشود ) ولی از لحاظ پرداخت داستانی و به تصوير کشيدن شخصيت ها خوب عمل کرده است .
چهارم : از این فيلم در آمريکا استقبال خوبی شد و فروش بسيار خوبی داشت .
پنجم : خود من سکانسهای پايانی فيلم را خيلی دوست دارم . تدوين موازی مراسم سنتی ازدواج خواهر جس ( که او مخفيانه این مراسم را برای شرکت در مسابقه پايان دوره ترک ميکند ) با صحنه های مسابقه خيلی جالب است .
و آخر اينکه فيلم با يک رويا آغاز ميشود که در آن جس خود را در کنار دیوید بکهام در زمين بازی ميبيند و با تحقق نسبی همان رويا به پايان ميرسد زمانی که جس ميرود تا به يک فوتباليست حرفه ای بدل شود و اين شايد پیام فیلم باشد روياها محقق ميشوند فقط اگر ما بخواهيم و برای رسیدن به آنها مبارزه کنیم .


توضيح : برای کسب اطلاعات بيشتر به سايت اختصاصی فيلم مراجعه کنيد .پيام هاي ديگران ()        link        سه‌شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

پرتی زيبا

پرتی زينتا ( preity zinta کار خود را با فیلم متفاوت Dil Se شروع کرد و حالا با داشتن فيلمهائي مانند Dil Chahta Hai , Mission Kashmir و اکنون نیز فيلم جنجالی و پر سر و صدای The Hero : Love Story Of A SPY در کارنامه هنری کوتاه مدت خود بدون شک یکی از موفقترین بازیگران امروزی سینمای هند است . او نه تنها تا کنون با بسیاری از موفقترین فیلمسازان سینمای هند کار کرده بلکه با بازیگران بنامی همچون شاهرخ خان ٬ امير خان ٬ هرتيک روشن ٬ سانی دئول ٬ آرجون رامپال و .... نیز همبازی بوده است .
پرتی زيبا و جذاب است ٬ شخصیت پرجنب و جوش و شیطانی دارد و با ذکاوت زيادی از بازی در نقشهای تکراری و کليشه شدن ميگريزد . من تا کنون فيلمی از او نديده ام که در آن نقش منفعل و سنتی زنان در فيلمهای هندی را داشته باشد . وی توانست عنوان پر طمطراق ملکه قلبها در سال ۲۰۰۲ را به خود اختصاص دهد ( این عنوان هر ساله به محبوبترین بازیگر زن از نظر مردم اهدا میشود ) .
پرتی در فيلم The Hero : Love Story Of A SPY در نقش يک دختر روستائي اهل کشمير بازی ميکند که در روند فيلم تبديل به يک جاسوس حرفه ای ميشود ( خدا رحم کند ) خود او در اين باره ميگويد " من تا کنون نقشی این چنین پر تحرک را بازی نکرده بودم . این فیلم یک تجربه فوق العاده بود . " و فروش شگفت انگيز اين فيلم نشان میدهد که احتمالا او جاسوسه خوبی از آب در آمده است ( فيلم تنها در هفته اول اکران بيش از پنج ميليون بيننده داشته است !!‌ ) . فيلم ديگری از او اکنون آماده اکران است با نام Armaan که در اين فيلم او با آميتا بچن ٬ و آنیل کاپور همبازی است و بنا به گفته خود او فيلم کاری است بسيار متفاوت و جديد ( من اميدوارم حرف پرتی درست باشد ؟! از تبليغات فيلم که بوی مثلث عشقی می آيد ) .
فیلمهای آينده پرتی عبارتند از :
Lakshya به کارگردانی فرهان اختر
Koi Mil Gaya به کارگردانی راکش روشن
Kal Ho Na Ho به کارگردانی کارن جوهر
و موفقيت همچنان ادامه دارد .........


پيام هاي ديگران ()        link        شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

یک دوست خوب .... يک سايت خوب

به جمع دوستانی که در مورد سينمای هند وبلاگ دارند يک دوست جديد اضافه شده است. وبلاگ ورود به سينمای هند که بيشتر به معرفی بازيگران بالیوود میپردازد . برایش آرزوی موفقیت دارم .

``````````````````````````````````````
يکی از دوستان ٬ مدتی قبل از من درخواست کرده بود که يک سايت خوب برای Download کردن آهنگهای فيلمهای هندی با فرمت MP3 را معرفی کنم که من نميشناختم . چند روز پیش اتفاقی به سايت MP3 Music Box برخوردم که چنين سرويسی را ارائه ميدهد و استفاده از آن هم بسيار ساده است . در صفحه اصلی جدولی از حروف الفبا انگليسی وجود دارد که شما با توجه به نام فیلم مورد نظرتان یکی از حروف را برمیگزینید ( به عنوان مثال حرف K برای فیلم Kabhi Khushi Kabhi Gham ) . در صفحه ای که باز میشود به دنبال نام فیلم مورد نظر گشته و روی ترانه ای که میخواهید Download شود کلیک میکنید ( به عنوام مثال در بخش فیلم Kabhi Khushi Kabhi Gham روی ترانه Suraj Hua Maddam کلیک کنید ). در صفحه جدید روی پیوند Click Here TO Start The Download کرده و صبر میکنید تا عمل Download تمام شود .... حالا شما دارید به یکی از محبوبترین ترانه های من گوش میدهید .تذکر مهم : شما برای استفاده از سرويسهای اين سايت نياز به نرم افزار RealOne Player داريد اگر اين نرم افزار بر روی سيستم شما نيست آنرا به راحتی از اینترنت Download کنيد . البته فایلهای Download شده را میتوانید با Windows Mwdia Player نیز باز کنید .


`````````````````````````````````````

بعد از تحرير : يکی از دوستان سينمايی نويس در وبلاگ از سينما متنفرم ياداشت جالبی در مورد سينمای هند دارد که خواندن آن خالی از لطف نيست .

پيام هاي ديگران ()        link        چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

بدون عنوان

چند روزی است که دست و دلم به نوشتن نمی رود . يکجور بی قراری در ساير وبلاگها (بویژه در وبلاگهایی که از داخل کشور مدیریت میشوند) هست که مرا هم درگير کرده است . در هر حال قضيه دستگيری آقای سينا مطلبی و مسدود شدن وبلاگ ايشان و واکنش بسياری از دوستان بلاگر چيزی نيست که به آسانی بتوان ناديده اش گرفت بويژه که شايعاتی در مورد کنترل وبلاگها و مفقود شدن عجيب و غريب ياداشتها ( راست و دروغش پای کسانی که اين مطالب را نوشتند ) هم در سطح پرشين بلاگ پخش شده که مسدود شده بلاگ اسکای هم به اين شايعات دامن زده است . میگویند ممکن است پرشین بلاگ هم مسدود شود میگویند .... میگویند .... میگویند .... ای خدا که ما ملت چقدر حرف میزنیم که اگر به نصفش عمل میکردیم حالا اوضاع و احوالمان به از این بود .
در هر حال من نه خودم آدم سياسی هستم و نه اين وبلاگ ربطی به سياست دارد ولی در وبلاگ دوست داشتنی داداشی و آبجی کوچيکه مطلبی در اين مورد هست که خيلی به دل من نشست . همانطور هم که در قسمت نظرخواهی ياداشت ارديبهشت پاييزه !! نوشتم دل من در این غربت تلخ به شماها که بعضی هایتان حالا از فامیل و دوست وآشنا هم عزیزتر هستید خوش است . دوست ندارم دوباره تنها بمانم ..... ای خدا

پيام هاي ديگران ()        link        سه‌شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

معرفی فيلم Asoka ( سال ۲۰۰۱ )

آشوکا امپراطوری بود برخواسته از سلسله Magadha در هند که در سه قرن پيش از ميلاد ميزيست . آشوکا فردی بيش از يک فرمانروای معمولی بود چرا که او بخشهای زیادی از هند را با جنگهای خونين تصرف نمود و يکپارچه کرد . با اين وجود از او در تاريخ به عنوان يک فرمانروای مهربان و دلسوز ياد ميشود ٬ کسی که مذهب بودا و پيام عشق بودا را در سرتاسر گيتی رواج داد . ۲۵۰۰ سال گذشته است ولی امروز نیز در هند سمبل او بر روی پرچم و نشان رسمی کشور قرار داده و گرامی ميدارند .
نه اشتباه نکنيد اين همان وبلاگ اخبار سينمای هند است نه يک وبلاگ در مورد تاريخ امپراطوران معروف دنيا ..... اين ياداشت را با این تاریخچه آغاز کردم چرا که فهميدن قدرت و شخصيت اين فرمانروای بزرگ تنها راه فهميدن اينست که چرا زمانیکه برای اولين بار در تاريخ قرار شد فيلمی در مورد اين شخصيت ساخته شود ٬ بازيگر شماره يک سينمای هند شاهرخ خان به کمک یار همیشگی خود جوهی چاولا اين مهم را بر عهده گرفت و به همراه گروهی از بهترين های صنعت سينمای هند اقدام به کاری کرد که تا آن زمان حتی مشابه آن هم در سينمای هند انجام نشده بود . ساخت اين فيلم يک کار سخت و دشوار بود يک فيلم شجاعانه در مورد مردی که در هند اسطوره است . نیمه اول فیلم که بیان سفر شاهزاده آشوکا از قصر برای در امان ماندن از کين برادران و آشنائي او با شاهزاده خانم زيبا کورواکی ( Kaurwaki ) و ازدواج مخفیانه با اوست در واقع بيشتر بر اساس افسانه و روايت بیان میشود تا واقعيت تاريخی . در نيمه دوم ولی فيلم به بيان جنگهای خونين امپراطور آشوکا می پردازد که همه مستند تاريخی است .

آشوکا ( شاهرخ خان ) يک شاهزاده مغرور و شجاع است که از تمامی جنگهائي ظفرمند بازميگردد از همين رو بشدت مورد نفرت نامادری و برادران ناتنی خويش است چرا که شانس زیادی برای جانشینی پادشاه فعلی را دارد . برادران بارها سعی می کنند او را بقتل برسانند ولی موفق نمی شوند تا اينکه آشوکا به امر مادر خويش قصر را ترک می کند تا به صورت يک شهروند عادی سفر کند و نه تنها از دشمنی برادران در امان باشد بلکه تجربه یک زندگی معمولی را نیز بياموزد . آشوکا نام اسب خویش یعنی پاوان را برای خود بر میگزیند و سفر را آغاز میکند . او در طی اين سفر با يک دختر زيبا و جذاب برخورد ميکند ٬ کورواکی ( کارينا کاپور ) و در نهايت پی ميبرد که او شاهزاده خانم Kalinga است ٬ يک پادشاهی در نزديکی پادشاهی خاندان خود او . کورواکی به او ميگويد که افراد ناشناسی پدر و مادر او را بقتل رسانده اند و حالا در پی يافتن او و برادر کوچکش آريا ( وارث تاج و تخت ) هستند تا آنها را بقتل برسانند . پاوان ( آشوکا ) به آنها قول ميدهد که به همراه محافظ وفادار کورواکی و آريا ياری و حمايتشان کند . در طی راه او به شاهزاده زيبا و دلربا دل ميبازد و پنهانی با او ازدواج ميکند ٬ بدون آنکه هویت اصلی خویش را بازگو کند . با آمدن سواری از قصر آشوکا به قصر فرا خوانده ميشود تا از مادر بيمار خويش ديدار کند و او از سر ناچاری کورواکی و آريا را تنها گذاشته و بسوی مادر ميشتابد ولی در بازگشت با خبر کشته شدن کورواکی و آريا روبرو ميشود . درهم شکسته و غمگين به قصر بازميگردد و با يک دختر ساده و مهربان ازدواج ميکند ولی کين برادران را پايانی نيست و آنها با نزديک شدن زمان مرگ حاکم فعلی و خبر يافتن از بارداری همسر آشوکا تصميم به قتل همسر او ميگيرند چرا که با داشتن يک وارث فرمانروائی آشوکا قطعی است ٬ ولی اشتباها مادر آشوکا به قتل ميرسد و اين سرآغاز تولد شيطان آشوکا است ٬ مردی که خونهای زيادی را بر زمين ريخت و به هيچ کس حتی برادران و یاران خود رحم نکرد و در نهايت و بعد از پیروزی در واپسين جنگ با Kalinga ( پادشاهی کورواکی و آريا ) به او خبر میرسد که همسرش تاب اخبار پریشان کننده جنگهای او را نیاورده و بعد از بدنیا آوردن فرزندان او مرده است . آشوکا ٬ فاتح ولی دلشکسته و نومید پا به آنچه از میدان نبرد باقی مانده بود می گذارد و در ميان جويهای براه افتاده از خون درمیابد که کورواکی زنده است و در جبهه شکست خورده مقابل ٬ بر جسد برادر ميگريد. او عاجز از توضیح آنچه بر سر مردم بی گناه و بی پناه آورده است سوگند می خورد که شمشیر را بدور افکند و سرزمین خود را پر از عدل و داد نماید .مشخصات فيلم :
تهیه کننده : Shah Rukh Khan & Juhi Chawla
کارگردان : Santosh Sivan
موسيقی : Anu Malik, Sandeep Chowta & Rajit Barot
شاعر : Gulzar ٬ Anand Bakshi
بازيگران اصلی : شاهرخ خان ( Shah Rukh Khan ) ٬ کارينا کاپور ( Kareena Kapoor )

و اما بشنويد که :
* ارايه نقش آشوکا از سوی شاهرخ خان در این فیلم بنا به نظر بسیاری از صاحبنظران یکی از بهترین بازیهای انجام شده در سینمای هند است . روند تحول این شخصیت از یک شاهزاده سرفراز و رئوف ٬ به یک مرد جوان و عاشق ٬ به یک حاکم خونخوار و ستمگر و در نهایت یک فرمانروای کامل و فوق العاده ٬ گرچه در بعضی مواقع تا اندازه ای ناگهانی و بدون مقدمه است ولی بازی شاهرخ خان کاملا باور پذير است . تنها با ديدن فيلمهائي مثل Dil se , Asoka , Devdas و ..... بخوبی می توان پی برد که چرا او در دهه اخير گرانترين بازيگر باليوود بوده است .
* کارينا کاپور در نقش کورواکی جذاب و دلپذير است و شايد اين نقش تا کنون بهترين کار او بوده است .
* ايراد اساسی فيلم پرداختن بيش از حد به عشق ميان پاوان ( آشوکا ) و کورواکی است . بنظر من فيلمی که قرار است بر اساس يک شخصيت تاريخی قدرتمند ساخته شود نبايد زمان زيادی از وقت خويش را صرف آواز خواندن و دلبريهای عاشقانه در کوه و دشت و رودخانه بکند . جدا از اين قضيه موسيقی فيلم بسيار زيبا و ماندنی است . ميتوانيد ترانه های فيلم Asoka را در اين صفحه بشنويد .
*فیلمبرداری فیلم بسیار زیباست بگونه ای که هر سکانس همچون یک تابلو نقاشی بنظر می آید .
*من اين فيلم را بسيار دوست دارم چون از نظر کمی و کيفی حداکثر تلاش خود را می کند تا مقبول باشد حالا اينکه چرا مورد پسند مردم هند واقع نشد بماند ... شايد چون ما هرگز شاهد دیدن تصويری از آنچه امروز در تاريخ از امپراطور امپراطور آشوکا ياد ميشود ٬ يعنی يک حاکم عادل و مهربان در پایان فیلم نيستيم .

```````````````````````````````````````

دوست خوش ذوقی است که هر بار من مطلبی از شاهرخ خان را می نويسم یا فیلمی از او را معرفی می کنم ٬ به من E-Mail ميزند و فقط میپرسد اين وبلاگ اخبار سينمای هند است يا وبلاگ شاهرخ خان . برای اطلاع اين دوست نازنين ( گرچه دو بار بصورت کتبی برايش توضيح دادم ) و ساير عزيزان بايد بگويم در بسياری از بهترين فيلمهای باليوود شاهرخ خان بازی دارد . پس در این مورد من چيکاره بيدم ......

پيام هاي ديگران ()        link        یکشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

فيلم هفته Kuuch To Hai


Kuuch To Hai
تهيه کننده : Shobha and Ekta Kapoor
کارگردانان : Anil Kumar and Anurag Bose
موسيقی : Anu Malik
شاعر : Sameer
بازيگران اصلی : توشار کاپور ( Tusshar Kapoor ) ٬ ایشا دئول ( Esha Deol ) ٬ ناتاشا ( Natasha )
خلاصه داستان : کارن ( توشار کاپور ) و تاشو ( ناتاشا ) از کودکی دوستان صمیمی يکديگر بوده اند و حالا به کالجی در شهر شیملا ميروند . در زمانی که تاشو در سکوت و خلوت خود به کارن دلبسته است ٬ کارن مجذوب يکی ديگر از دانشجويان همان کالج يعنی تانيا ( ايشا دئول ) ميشود و در نهايت اين دو به هم دل می بازند . این سه همراه سه تن دیگر دوستانشان در جريان یک حادثه ناخواسته پرفسور منفور و مرموز کالج را به قتل می رسانند . این قضیه باعث از هم پاشیدگی دنیای شیرین جوانی میشود و تانیا که خود را بیش از همه مقصر میداند کالج ٬ عشق و کارن را ترک گفته و برای ادامه تحصیل به خارج از کشور میرود سایرین هم شهر شیملا را ترک می کنند غافل از اينکه کابوس اين واقعه همه جا همراه آنهاست . تانیا بعد از سه سال به هند بر می گردد و دوستان قديمی به بهانه شرکت در مراسم ازدواج یکی از دوستان يکديگر را در شهر شيملا ملاقات می کنند ٬ ولی سايه ای همه جا آنها را دنبال می کند و يکی پش از دیگری به قتل می رساند ..........
و اما نکات خاص فيلم :
اول : اين فيلم با نگاهی به یک فيلم موفق هاليوودي يعنی 'I Know What You Did Last Summer' ساخته شده است .
دوم : اين فيلم کاری از شرکت فيلمسازی جی تندرا ( هنرپيشه معروف و محبوب قديمی و پدر توشار کاپور ) است و يکی از تهيه کنندگان فيلم يعنی ايکتا کاپور هم دختر اوست ( يک توليد خانوادگی ديگر ) .
سوم : فيلم در نيمه اول خود زمان زیادی را صرف توضيح روابط شخصيتها و شرح مثلث عشقی می پردازد که نه تنها تکراری است بلکه کشش و گيرائی نمونه های مشابه را هم ندارد . و در نیمه دوم نیز در نمايش سينمای وحشت چندان موفق نيست .
چهارم : پایان فیلم به لحاظ داستانی بسیار غافلگیرکننده و دور از ذهن است ولی متاسفانه فیلمساز یا بهتر بگویم فیلمسازان نتوانستند آنرا به همان صورت به تصویر بکشند .
پنجم : موسيقی فيلم صرفا زيباست ( آن هم نه در همه موارد ) ولی خيلی در دل داستان جای نمی گيرد . برای شنیدن موسیقی فیلم به این صفحه بروید .
و آخر اينکه با این وجود که توشار کاپور و ايشا دئول بسياری از ضعفها و کاستی هایشان را رفع کرده اند ولی هنوز راه درازی تا تبديل شدن به يک بازيگر در پيش دارند ٬ و این در حالی است که بازیگر تازه کار فیلم ناتاشا کار قابل قبولی را ارائه کرده است .

پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

يک توضيح

دوستان عزيزی که در مورد ياداشت قبلی سوال کرده اند ٬ می توانند پاسخ خود را در همان بخش نظرخواهی ببينند . اين کار قشنگ را از دوست نازنينم پريا ياد گرفتم که يکی از مهربانترين و نیکوکارترین وبلاگ نويسهائي است که تا بحال ديده ام . از اين به بعد من هم همين کار را ميکنم یعنی پاسخ سوالات کوتاه را در همان بخش نظرخواهی میدهم .


پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

چند خبر ريز و درشت

آنطور که معلوم است فیلم The Hero قصد دارد اولين فيلم پرفروش سال ۲۰۰۳ باشد . اين فيلم در اولين روزهای فروش خود در شهر بمبئی و شهرکهای حومه توانست به فروش افسانه ای ۶۶.۵ ميليون روپيه برسد در حالی که هنوز یک هفته هم از اکران آن نگذشته است .

چند روز است که تبليغات فيلم Chalte Chalte ٬ جديدترين فيلم شاهرخ خان شروع شده است . نقش مقابل او در اين فيلم را رانی موکرجی بازی ميکند .

بعد از موفقیت فیلم Saathiya و همکاری زیبای ويويک اوبروی و رانی موکرجی در این فیلم ‌٬ کارگردان فيلم زيبای Dil Se قصد دارد فيلم جديدی را با شرکت این دو بازیگر خوب سینمای هند بسازد . مانی راتنام ( کارگردان فيلم Dil Se ) ٬ نويسنده فيلمنامه Saathiya نیز بوده است .

با نزدیک شدن فصل تابستان ( فصل شیرین اکران ) تبلیغات بسیاری از فیلمهای سینماگران معروف شروع شده است . تعدادی از این فیلمها عبارتند از Andaaz ٬ Supari ٬ Qeyamat ٬ Arman ٬ Bhoot ٬ Hasel ٬ Calcutta Mail و .....

بعد از موفقيت غافلگير کننده فيلم Raaz که در گروه سينمای وحشت قرار داشت ٬ سينماگران هندی بشدت مجذوب اين نوع از فيلمها شده اند . کارگردان خوش قريحه هندی Ram Gupal Varma که سال گذشته با فيلم متفاوت و خوش ساخت Company ٬ نه تنها تماشاگران بلکه منتقدين را نيز از خود خوشنود ساخت ٬ امسال فيلم ‌Bhoot را روانه اکران ميکند ٬ يک فيلم ترسناک . بازیگران این فیلم اجی ديوگان ٬ اورميلا ٬ ريکا ٬ فردين خان و ..... هستند .

از قرار معلوم رکود دو ساله سينمای هند سينماگران را به سوی سوژه های جديد و عجیب و غریب سوق داده است . از جمله فیلم Koi Mil Gaya جديدترين فيلم راکش روشن ( بازیگر سابق و پدر هرتيک روشن ) که از قرار معلوم بر اساس ساخته معروف استیون اسپیلبرگ یعنی ET ساخته شده است . در این فیلم هرتیک روشن ٬ پرتی زینتا و ریکا بازی دارند ( راستش من از این خبر هیچ خوشم نیامد آخر ET را با سینمای هند چه کار !! )

اين هم يک خبر برای آنهايی که دوست دارند سر از زندگی پشت دوربین بازيگران درآورند . کاجول و اجی ديوگان زوج هنرمندی که حدود چهار سال پيش ازدواج کردند روز بيستم آپريل صاحب يک فرزند دختر شدند .پيام هاي ديگران ()        link        پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل

تشکر و قدردانی

اين ياداشت هيچ ربطی به اخبار سينمای هند ندارد ......
از ابتدای راه اندازی اين وبلاگ تعدادی از دوستان لطف کردند و خبر يا پيوند اين وبلاگ را در وب سايت يا وبلاگ خود اعلام کردند . که دوست دارم کسانی که به اين وبلاگ سر می زنند آنها را بشناسند .

بالیوود ( سینمای هند )
یک وبلاگ دیگر در مورد سینمای هند که من به صاحب آن احترام می گذارم ..... گرچه نظرات ما گاهی با هم مغایر است .

مرثيه ای برای يک رويا
يک وبلاگ سينمائي که صاحب آن معتقد به کم گوئی و گزيده گوئي است و ظاهرا اسباب کشی کرده است به Blogsky .....

امير
يک دوست خوب ....

داداشی و آبجی کوچيکه
ماجراهای جالب و دوست داشتنی يک داداش که گاهی فيلسوفانه حرف می زند به همراه آبجی کوچيکه و آسپرين و نازی و اصغر کچل و .....

Review
يک وبلاگ جالب که در مورد همه چيز می نويسد از سين سياست تا سين سينمای هند .....

چرا نگاه نکردم ؟
گلچینی از خبرهای رنگ و وارنگ که بی تردید گرد آوردن آنها در یکجا ایده بسیار مثبتی است .

ای دختر زيبا
يک وبلاگ با حال و هوای شاعرانه

دوستان
وب سايت صاحب وبلاگ ای دختر زيبا که از همه چيز و همه جا می گويد .... يک جور آچار فرانسه که از قضا مطالب جالبی دارد .

ليست من تا آنجا که حافظه ام ياری می کرد تمام شد . اگر کسی از قلم افتاده است پيشاپيش مرا ببخشد .بعد از تحرير

و یک دوست خاص و بسيار عزيز که البته وبلاگ معروفش نيازی به معرفی ندارد Real Stories

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل