persianweblog persianblog
از من ... برای تو

 

سالهای سال سينمای باليوود يک سينمای مردانه بود ...
اکثريت فيلمها بر اساس قصه هايی شکل ميگرفت که در آن مردان نقش محوری را داشتند و سهم زنان  بيشتر سرخی لبانشان بود و عطر گيسوانشان که همراه ميشد با اشک و آه ٬ رقص ٬ آواز و دويدن در ميان درختان ...
همين و ديگر هيچ ...
در آن زمان ساخت فيلمی همچون Beta ( علی رغم ضعفها و کاستيهای فراوانش ) در باليوود يک نوآوری محسوب ميشد ٬ فيلمی که وجود داشتن بازيگری همچون آنيل کاپور که يکی از بازيگران محبوب و مطرح آن دوران بود در مورد
قصه زنان قدرتمند بود و نه مردان ....

حالا ولی زمان ديگری برای زنان باليوود است . 

زنان امروز باليوود بتدريج در حال کسب قدرت لازم برای مقابله با سيستم مردسالار باليوود هستند . امسال  در تعداد قابل توجهی از فيلمهای ساخته شده باليوود ٬ زنان نقش مرکزی را بر عهده داشتند و اين بار نوبت به مردان بود که در حاشيه قصه باشند . از ميان اين فيلمها ميتوان به Satta , Stumped , Pinjar, Bhoot  ,Tehzeeb , Main Madhuri Dixit Banna Chahti Hoon  و Samay اشاره کرد . و اين در حالی است که در هفته های آتی فيلمهايی همچون Paisa Vasool , Chameli و Ek Hasina Thi با محوريت زنان در راهند . نکته جالب اينست که در ميان اين فيلمها کمتر فيلمی با مشخصه های رايج فيلم هندی ديده ميشود در واقع هر کدام از اين فيلمها بدون در نظر گرفتن ميزان موفقيت يا نحوه ساخت ٬ بيانگر نوعی نگاه خاص هستند .
راوينا تاندون (
Raveena Tandon) که در فيلمهای Satta و Stumped در نقشهای قوی و متفاوتی ظاهر شده است در اين باره ميگويد " تا کی ميتوان تنها لباسهای رنگارنگ پوشيد ٬ آواز خواند و رقصيد ؟ بعد از پانزده سال حضور در باليوود ٬ من اکنون در جايگاهی هستم که انجام يک کار خوب و قانع کننده بر هر چيزی اولويت دارد ... "
در اين ميان بازيگران جوانتر هم علی رغم اينکه به خاطر تازه نفس بودنشان مجبور به پذيرش پاره ای از نقشهای کم ارزش و تجاری در کنار مردان باليوود هستند ٬ با اين خيزش پيشکسوتان خود موافقند . کارينا کاپور که نقش اصلی را در فيلم متفاوت Chameli بر عهده دارد در اين باره ميگويد " من بازی در تعدادی از نخستين فيلمهايم را تنها به خاطر پول قبول کردم ولی تعدادی از فيلمها را نيز با دستمزدی معادل هيچ پذيرفتم . من در مورد نقش جديدم ( Chameli ) بسيار هيجانزده هستم اين فيلم يک کار جدی سياسی - اجتماعی است و من تنها بازيگر زن در اين فيلم هستم ... اين عادلانه نيست که ما بازيگران زن مجبور باشيم در فيلمهای خود تنها به پوشيدن ساری و ايفای نقشهای کم مايه اکتفا کنيم ٬ در حالی که ميتوانيم يک نقش قوی و محکم را در يک لباس ساده ايفا کنيم . "
علاوه بر اين اينروزها شاهد حضور بيشتر زنان در عرصه کارگردانی و توليد فيلم نيز هستيم . مانيشا کويرالا (Manisha Koirala) که با فيلم Paisa Vasool (با حضور خودش و سوشميتا سين) در راه است در اين مورد ميگويد " من هيچ مشکلی در مورد ساخت اين فيلم نداشتم چون از ابتدا ميدانستم که فيلمی ساده و کم خرج را با حضور دو زن در نقشهای اصلی ميسازم . من اين کار را زمانی انجام دادم که تماشاگران سينما بيش از هر چيز به دنبال تغيير هستند . " 

پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ۱٢ دی ۱۳۸٢ - غزل