persianweblog persianblog
از من ... برای تو

چهل تيکه

امشب مراسم بزرگداشت راج کاپور که چند سال پیش (فکر میکنم سال ۱۹۹۹) با شرکت و همراهی چند تن از بهترین های بالیوود (شاهرخ خان ٬ جوهی چاولا ٬ توینگل خانا ٬ ماهیما و چند تن از خوش صداترین خوانندگان) برگذار شده بود ٬ دوباره از Sony TV پخش شد.درست است که دادن خبری مربوط به چند سال پيش در اين دوره و زمانه که روزنامه صبح ٬ عصر همان روز بيات ميشود چندان عقلايی نيست ولی این مراسم تنها بهانه است اصلا شما فکر کنيد اين ياداشت را برای دل خودم مينويسم.
مراسم بزرگداشت باليوودی ها با مراسم بزرگداشت ما ايرانی ها خيلی فرق ميکند.در اينجا هم صحبت از موسيقی ٬ رقص و چهره های محبوب است ٬بجای سوگواری همه می خندند و از متوفی به نيکی ياد می کنند.سردسته اين برنامه های بزرگداشت و يادبود معمولا کسی نيست بجز شاهرخ خان با همان صميميت و صدای گرم همیشگی . گويی که او نه يک فوق ستاره در سينمای هند ٬ بلکه نماينده ای از همان مردم فقير و مصيبت زده است که به تصادف بروی صحنه رفته و از دل همان مردم سخن ميگويد . اين را از آنجا ميگويم که بارها شاهد اجراهای زنده او از طريق تلويزيون بودم چه در مراسم يادبود راج کاپور و اشوک کومار و چه در انواع و اقسام برنامه های زنده ديگر . دلائل محبوبيت شاهرخ بيشمار است٬ يکی اينکه او هيچ پشتوانه هنری در اين سينما که بازيگری بدون توجه به استعدادهای ذاتی از پدر و مادر و يا خانواده به ارث ميرسد ٬ ندارد . او بر اساس استعدادهای خودش به اينجا رسيده نه چيز ديگر و همانطور که خودش با همان لبخند معروف هميشگی ميگويد " این فقط عشق است نه چیز دیگر " .......
در هر حال این مقدمه ای بود بر این خبر که جراحی بر روی ستون فقرات شاهرخ خان (در بیمارستان Wellington ) با موفقیت انجام گرفته و او در حال حاضر دورن نقاهت را طی میکند . پزشکان معالج میگویند که صدای شاهرخ خان ممکن است تا مدتی تحت تاثیر قرار گیرد (من صدای او را خيلی دوست دارم) چراکه جراحی در ناحیه گردن و حنجره انجام شده .سال گذشته هم او تحت عمل مشابهی انجام گرفته ولی پزشکان میگویند اگر معالجه ادامه پیدا نکند احتمال خطر از کارافتادگی سمت چپ بدن وی وجود دارد.
جالب اينجاست که هفته قبل از عمل جراحی او در جشنواره Filmfare awards حضور فعال داشت و بقول خودش بخاطر عمل جراحی قریب الوقوعش بسیار هیجان زده بود (گزارش مفصل اين جشنواره در يادداشتهای مورخ ۴ و ۵ اسفند آمده است).آنچه مسلم است او قبل از ادامه کارش به چند ماه استراحت مستمر نياز دارد.
آهای علاقمندان سينمای هند که می آئيد و ميرويد و همچنان نظر نمی دهيد لااقل برای سلامتی او دعا کنيد . در نبود او سينمای هند انگار خيلی سوت و کور است......................اول گفتم که اين ياداشت را برای دل خودم مي نويسم برای همین هم مثل چهل تیکه مادر بزرگها هر تکه اش راجع به یک چیز شد ٬ ولی انگار به درد دوستداران King Khan (نامی که بالیوودی ها بر روی شاهرخ خان گذاشته اند) هم می خورد.

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱٩ اسفند ۱۳۸۱ - غزل