persianweblog persianblog
از من ... برای تو

برگزیدگان دومین دوره فستيوال SumsunG iifa Awards

فستيوال SumsunG iifa Awards دو سال است که در کشور آفريقای جنوبی ( شهر ژوهانسبورگ ) برگذار ميشود و به برگزيدگان سينمای هند ( بویژه بالیوود ) جوائزی را اهدا ميکند . طبق اظهارات عيال مربوطه ( دشمن شماره یک فیلم هندی و سینمای هند در هر شکل و مدلی که می خواهد باشد ؟!؟!؟!؟‌ ) در کشور آفريقای جنوبی تعداد قابل توجهی هندی زندگی ميکنند که به احتمال زياد برپائی اين جشنواره با اين همه طول و تفصيل و هزينه بالا کار آنهاست . کاندیداهای بخشهای مختلف فستیوال تا اندازه ای با جشنواره های پیشین متفاوت بود و اما برگزيدگان امسال اين جشنواره عبارتند از :

بهترين فيلم : Devdas
بهترين بازيگر نقش اول مرد : شاهرخ خان (Devdas)
بهترين بازيگر نقش اول زن : آیشواری رای (Devdas)
بهترين کارگردان : سنجی ليلا بنسالی (Devdas)
بهترين بازيگر نقش دوم مرد : موهن لال (Company)
بهترين بازيگر نقش دوم زن : کيران خير (Devdas)
بهترين ارائه دهنده نقش کمدی : ماهيش منجرکار (Kaante)
بهترين ارايه دهنده نقش منفی : اکشی خانا (Humraaz)
بهترين موسيقی : آی - آر ـ رحمان (Saathiya )
بهترين شاعر : نصرت بدر (Devdas)
بهترين خواننده مرد : سونو نيگام (Saathiya )
بهترين خواننده زن : کاويتا کريشنامورتی و شريا گوسال (Devdas)
بهترين قصه : جيدیپ ساهانی (Company)
بهترين چهرهای جدید سال از ديد تلويزيون سونی : ايشا دئول و جان ابراهام

و اما در حاشيه :

* مجريان برنامه آنيل کاپور و ديیا ميرزا بودند .

* ظاهرا اجرای رقص توسط شليپا شتی در مراسم مربوط به سينمای هند بصورت يک سنت در آمده است ٬ البته منصفانه باید گفت که او کارش را خیلی خوب انجام میدهد . راستی در جائی خواندم که شليپا شتی قرار است در فستيوال کن امسال هم برنامه رقص داشته باشد . یکی از دوستان (مرثيه ای برای يک رويا) میگوید " از قرار معلوم برگذارکنندگان فستيوال کن به شدت تحت تاثير زيبارويان هندی قرار گرفته اند به طوری که عقل از سرشان پريده است ........ "

* جایزه ای با عنوان SumsunG Style Icon به فردين خان اهدا شد . ( لطفا زحمت ترجمه این عبارت را خودتان قبول کنید ) .

* رانی موکرجی امروز يکی از چهره های محبوب باليوود است ( و صد البته يکی از چهره های محبوب من ) . او معمولا در مراسم ویژه این سینما با ساری های سنتی و بسیار سنگین و رنگین شرکت ميکند ٬ برخلاف هم سن و سالهايش که اگر هم ساری بپوشند از نوع مدرن و امروزی است . در اين مراسم او با لباس رقص سنتی هندی يک رقص کلاسيک و قدیمی را با يک ترانه با سبک و سياق غربی ؟! اجرا کرد ( ترانه O Humdum Suniyo Re از فيلم زيبای Saathiya ) . بنظر مسخره می آید ولی در واقع کار خیلی جالبی بود .

* آیشواری رای بعلت حضور در هیئت داوران امسال فستیوال کن در مراسم حضور نداشت ولی با ارسال یک پیغام تصویری از همه تشکر کرد . جايزه او را سانجی لی بنسالی دريافت کرد .

* دقيقا بعد از اهدا جايزه به آیشواری رای برنامه اجرای رقص توسط سلمان خان با سر و صدا زياد و بصورت کاملا نمايشی ( فرود از آسمان توسط طناب ٬ گم شدن بين طرفداران و هياهوی مردم .... ) اجرا شد . مجریان از هر دو ( آیشواری رای و سلمان خان ) به يک اندازه تجليل کردند ٬ ظاهرا صنعت سينمای هند می کوشد تا مردم وقايع و آبروريزی های اخير را فراموش کنند و این دو هنرمند دوباره وجه قبلی را در بالیوود بدست آورند .

* شاهرخ خان هم غائب بود ( چه عجب !!!!‌ ) و با ارسال یک پیغام تصویری اظهار تاسف کرد که بخاطر ادامه درمان و فیزیوتراپی قادر به شرکت در مراسم نبوده است و در پایان از همه تشکر کرد .

* در مراسم امسال از بسياری از پسشکسوتان در زمينه های مختلف قدردانی شد .


پيام هاي ديگران ()        link        یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل