persianweblog persianblog
از من ... برای تو

معرفی فيلم ! Kya Kehna (سال ۲۰۰۰)

فيلم Kya Kehna در نگاه اول یک فيلم معمولی است . يک مثلث عشقی ..... ولی به تدريج که داستان فيلم شکل ميگيرد اين مثلث تغيير شکل ميدهد و بصورت دامی در می آيد که لحظه به لحظه عرصه زندگی را بر شخصيت زن فيلم تنگتر ميکند . قبلا هم گفته بودم که پرداختن به مسائل جنسی در سينمای هند نياز به شجاعت و جسارت زيادی دارد و چه بسيارند بازیگران و هنرمندانی که آینده ای حرفه ای خود را بر سر این موضوع باختند . بار اول که این فیلم را دیدم به سختی می توانستم باور کنم که این فیلم در بالیوود ساخته شده و موفق هم بوده ... در کشور هند ٬ کشوری که هنوز زنان بیوه و دختران بدون جهیزیه در اثر فشار اطرافیان خودسوزی می کنند و در برخی روستاهای دورافتاده زنان و دختران به اندک بهائی خرید و فروش شده یا با کمترین خطا به وحشیانه ترین شکلی کشته میشوند و حتی پلیس جرات چون و چرا یا مقابله با بعضی از رسومات و تعصبات خانوادگی را ندارد و حالا این سوژه حساس و بغرنج ٬ مادر جوان و مجردی که برای حفظ کودک خود با خانواده ٬ باورها و نهایتا یک شهر می جنگد .

پیريا ( پريتی زينتا ) دانشجوی پر شور و انرژی سال اول در شهری کوچک است . او يکی يکدانه خانواده و محبوب و عزيز کرده مادر ٬ پدر و سه برادر خود میباشد ... در دنیای شاد و روشن پیريا هیچ جایی برای پریشانی و غم وجود ندارد . در حالی که اجی ( چاندراچور سینگ ) دوست دوران کودکی پیريا در نهان به او عشق می ورزد ٬ او ناآگاهانه در دام عشق راهول ( سيف علی خان ) ٬ دانشجوی پولدار ٬ جذاب ولی عياش کالج می افتد . خانواده و اطرافيان پیريا را از عواقب اين رابطه بر حذر ميدارند ولی او با اطمينان از جذابيت خود و فريبندگی حرفهای راهول هشدارها را ناديده گرفته و تا آنجا پيش ميرود که باردار ميشود . دنيای شيرين پیريا با اين واقعه رنگ ديگری ميگيرد .... راهول می پذیرد که بچه از آن اوست ولی به راحتی پیشنهاد ازدواج با پیريا را به اين بهانه که " او در کلاس خانواده من و خود من نیست " رد ميکند . خانواده پیريا از او ميخواهند که جنين خود را سقط کند ولی او با این باور که بچه نبايد تاوان اشتباه و گناه مادر خود را پس بدهد به شدت با خانواده مخالفت ميکند . پدر خانواده او را طرد ميکند ولی خیلی زود با وساطت مادر و برادران پیريا به خانه بازگردانده شده و تحت مراقبت و عشق قرار میگیرد . گرچه دنیای او دیگر هرگز مانند قبل نمیشود چرا که تمام شهر در مقابل او و خانواده اش جبهه گيری ميکنند . در اين ميان تنها اجی است که محجوبانه به ياری آنها ميشتابد و در نهايت پیريا موفق ميشود علی رغم اعتراف به گناه سنگین خود حقانيت تصميم نگه داشتن بچه را به مردم شهر ثابت کند و دختر خود را به دنيا آورد .مشخصات فيلم :
تهيه کننده : Tips Films
کارگردان : Kundan Shah
موسيقی : Rajesh Roshan
بازيگران اصلی : پريتی زينتا ( Preity Zinta ) ٬ سيف علی خان ( Saif Ali Khan ) ٬ چاندراچور سینگ ( Chandrachur Singh )

و اما بشنويد که :

* پريتی زينتا نقش خود را در اين فيلم خوب ارائه داده است و تحول شخصیت پیريا در طول فيلم از يک دختر شاداب و پر سرو صدا به يک مادر کم سن و سال ٬ تنها و غمگین نسبتا باورپذیر است .

* موسیقی فیلم کار جذابی است ٬ بویژه ترانه اصلی یعنی Kya Kehna که همراه با تصاویری از یک کانون گرم خانوادگی کاملا در دل داستان جای گرفته . برای شنيدن موسيقی فيلم ميتوانيد از اين صفحه ديدن کنيد .

* فريدا جلال (Farida Jalal) بازیگر نقش مادر پیريا ٬ امروز دیگر يکی از محبوبترين و دوست داشتنی ترين چهره های مادرانه باليوود است . بازی زيبای او در اين فيلم قابل تحسين است در بسياری از سکانسهای حساس و عاطفی فیلم او فقط با چشمانش سخن ميگويد .

* بنظر شما آيا ميشود يک گروه انسان خشمگین و معتقد به باورهای کهن و چندين هزار ساله را با يک سخنرانی چند دقيقه ای وادار کرد تا در عقايد خود تجديد نظر کنند و به جبهه موافق بپیوندند ؟ اين کاری است که پیريای قصه ما انجام ميدهد و بنظر من غیر منطقی ترین قسمت فيلم که به کل ساختار آن لطمه زده و آنرا از واقعیت جاری جامعه هند دور کرده ٬ همین است .

* با وجود بازی خوب سيف علی خان تحول شخصيت راهول يکی ديگر از نقاط ضعف فيلم است که ناگهان از يک پسر خوشگذران و بی مسئولیت تبديل به يک جوان عاشق و خجالتی میشود که برای پذيرفتن هر مکافاتی برای گناه خود آماده است .

و در آخر اينکه با وجود تمام اين حرفها فيلم Kya Kehna فيلم لطيف و زيبائی است که ديدن آن خالی از لطف نيست .

پيام هاي ديگران ()        link        چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٢ - غزل