فيلم Kuch Na Kaho

Kuch Naa Kaho
تهيه کننده : Ramesh Sippy
کارگردان :  Rohan Sippy
موسيقی : Shankar Ehsaan Loy
شاعر : Javed Akhtar
بازيگران اصلی : آيشواريا رای ( Aishwarya Rai ) ٬ آبيشک بچن ( Abhishek Bachchan )
خلاصه داستان : راج ( آبيشک بچن ) جوانی شاد ٬ شوخ طبع و دوست داشتنی است که همراه مادر خود (يک پزشک جراح) ساکن شهر نيويورک ميباشد . مادر او (مثل تمام مادران شرقی) آرزو دارد که پسر با دختر مناسبی ازدواج کرده و سر و سامان بگيرد ولی راج با خوش خلقی و زيرکی از تن دادن به ازدواجهای برنامه ريزی شده می گريزد . راج علی رغم ميل باطنی و برای شرکت در مراسم ازدواج دختر دايی خود راهی هندوستان ميشود ٬ جايی که دايی مهربانش با ليست بلند بالايی از دختران دم بخت در انتظار اوست ! دايی مصمم برای جفت و جور کردن قضيه ازدواج خواهر زاده گريز پا از يکی از کارکنان خود بنام نامراتا ( آيشواريا رای ) کمک ميگيرد ولی در کمال شگفتی راج سرکش دلباخته دلاله ازدواج خود ميشود ! بدون اهميت به اين موضوع که نامراتا مادر يک پسر هفت ساله است و شوهرش سالهاست که او را ترک کرده . نامراتا ٬ آشفته از احساسات راج او را از خود می راند ولی اديتيای کوچک و دوست داشتنی (پسر نامراتا) که جای خالی پدر را به شدت احساس می کند ٬ شيفته محبتهای بی آلايش راج شده و در ذهن کودکانه خود او را جايگزين پدری مينمايد که هرگز نديده است . آرام آرام نامراتا ياد ميگيرد که گذشته را فراموش کند و راج را دوست بدارد . همه چيز به خوبی پيش ميرود تا اينکه .... ( اگر نمی توانيد بقيه قصه را حدس بزنيد معلوم است که چندان اهل ديدن فيلمهای سينمای هند نيستيد 03.gif )

و اما نکات خاص فيلم :
اول :
فيلم Kuch Naa Kaho فيلمنامه خوبی دارد که متاسفانه آنچنان که بايد به تصوير نيامده است . فيلم در نيمه اول خود جذاب و دلنشين است و بيننده را به دنبال خود می کشد ولی متاسفانه اين روند در نيمه دوم ادامه پيدا نمی کند ٬ قصه کند و کشدار ميشود و بيننده به خوبی قادر است انتهای داستان را پيش بينی کند و اين شوق ديدن ادامه فيلم را سلب ميکند .
دوم : ايفای نقش از جانب آيشواريا رای در اين فيلم ثابت می کند که او برای مديريت روی شخصيتی که نقش او را ايفا ميکند چندان نيازی به سانجی ليلا بن سالی (کارگردان فيلم Devdas ) ندارد و به خوبی به کار خود احاطه دارد ( منهای سکانسهای پايانی فيلم و ايستادگی و شورش او در برابر همسر جفاکارش که شبيه بيانيه های انتخاباتی شعارگونه از آب در آمده است ) . ارتباط عاطفی او با پسر بچه ای که نقش پسر او را در اين فيلم بازی ميکند دوست داشتنی است ٬ اگرچه با وجود ۳۰سال سن هنوز نمی توان باور کرد که آيشواريا مادر يک پسر هفت ساله باشد !؟
سوم : آبيشک بچن در نيمه اول بازی خوبی را ارايه ميدهد بويژه در صحنه های مواجه با عروسهای انتخابی نامراتا و دست به سر کردن هر يک از آنها ٬ ولی به نظر ميرسد او هم در نيمه دوم فيلم به دام تیپ سازی رايج در سينمای هند افتاده و تیپ يک عاشق از خود گذشته را بصورت کاملا تکراری و کليشه ای ارايه ميدهد .
چهارم : موسيقی فيلم در حد متوسط است بجز دو ترانه Kuch Naa Kaho و Achchi Lagti Ho که دلنشين و خوش آهنگ هستند و با جلوه های بصری خوبی هم به تصوير کشيده شده اند . در واقع در تبليغات اين فيلم هم بيشتر از اين دو ترانه استفاده شده بود . برای شنيدن ترانه های فيلم از اين صفحه ديدن کنيد .
پنجم : برای کسب اطلاعات بيشتر ميتوانيد از وب سايت اختصاصی فيلم ديدن کنيد .

و آخر اينکه تماشاگران ايرانی ممکن است تهيه کننده  فيلم Kuch Naa Kaho ( رامش سیپی ) را به نام نشناسند ولی به احتمال زياد معروفترين فيلم او شعله ( Sholay ) را در مقام يک کارگردان ديده اند . فيلمی افسانه ای که از آن به عنوان پرفروشترين و موفقترين فيلم تاريخ سينمای هند نام برده ميشود . فيلم Kuch Naa Kaho اولين فيلم پسر اوست . در تمام مدت ساخت ٬ تبليغ و اکران فيلم اين اميد وجود داشت که زوج هنری روهان سیپی ( کارگردان ) و آبيشک بچن ( بازيگر ) همان معجزه ای را تکرار کنند که بيست و هشت سال پيش پدران آنها ( رامش سیپی و آميتاب بچن ) کردند ولی متاسفانه اينطور نشد . از شکست اين فيلم نشان داد که ديگر نامهای بزرگ قادر به کشاندن مردم به سينماها نيست و دستاندکاران سينمای هند بايد به فکر ايده ها و کارهای بزرگ باشند .....
و ديگر اينکه اگر Kuch Naa Kaho به عنوان يک فيلم سرگرم کننده و شيک نتواند شما را در پايان يک روز خسته کننده قانع کند ٬ لااقل چهره زيبا و باشکوه آيشواريا قادر به برطرف کردن خستگی شما خواهد بود  07.gif . 

بعد از تحرير : حيفم آمد که نگويم يکی از ويژگيهای مثبت فيلم Kuch Naa Kaho شخصيت نامراتا است که به عکس فيلمهای مشابه يک زن بدبخت و تو سری خور با لباس ساده و چهره ماتم گرفته نيست . او يک طراح لباس برجسته است که به خوبی قادر است هزينه های زندگی خود و پسرش را تامين کند و شاد و سرزنده در کنار فرزندش روزهای خوبی را می گذراند اگرچه در لحظاتی از فيلم بخوبی درد تنهايی تلخ او قابل لمس است . ممنون از بازی خوب و قابل باور آيشواريا ....

/ 37 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نويسنده

سلام..غزل جون کم کم داری تبديل به يک ناقد حرفه ای می شی..مثل هميشه لذت بردم

مهدي(دفتر عشق)...

سلام عزيزم............خوبي؟......خوشحال شدم اومدي. پيشم .............ممنونم................موفق باشي........بازم بيا................در پناه حق

ehsan

سلام غزل جان خسته نباشی وقت کردی بيا اون ورا.

بنفشه

سلام.. غزل جان... فيلم چوری چوری.... يکی از فيلم هايی بود که بر من بسيار تاثير گذار بود. من اين فيلم را خيلی دوست دارم. مخصوصاْ بازی پرتی روی من بسيار اثر گذاشت.

آرش

سلام غزل خانم. عجب فيلمی بود

شرمین

سلام، خيلی نامردی بود ميدونم، ببخشيد، همين جوری سری به وبلاگ گذشته ها زدم و ديدم تازگی ها ژيغام گذاشتی و کلی خجالت کشيدم! ممنون

m.17

سلام...

bakhshi

سلام.خبری نيست ولی بزودی بروز ميکنم.

بنفشه

سلام غزل جان.. ممنون از لطفت.. راستی آدرس ها راچک کردم. سومی باز می شه ولی اولی مثل اينکه موقتاْ بسته است. دارم سعی می کنم ببينم که علت چيست. اما سايت دومی از همه با حالتر است.

بنفشه

دوباره سلام.... يه سايت ديگه هم پيدا کردم که در وبلاگم معرفي اش کردم.