یاداشتهایی بر فیلم Devdas (یاداشت سوم)

طراحی لباس
بی شک يکی از چشمگيرترين شاخصه های فيلم Devdas ٬ طراحی لباس دقیق و نفیس آن میباشد . کارگردان فیلم برای طراحی لباس و پوشش شخصیت های فیلم ٬ از هیچ کوششی دریغ نداشته (و آنطور که پیداست تهیه کننده از هیچ هزینه ای) . طراحی لباس فیلم با الهام از نحوه پوشش مردم هند در سالهای دهه ۱۹۳۰ ٬ توسط یک گروه هنرمند برجسته به شکل مجلل و شاهانه ای انجام گرفت .
شخصیت Devdas (با بازی شاهرخ خان) در نقش یک وکیل فرهیخته و فارغ التحصیل آکسفورد ٬ در نخستین نماهای فیلم در کت و شلوارهای مرغوب و اعلا دیده میشود که از لباسهای فروشیهای قدیمی لندن سرچشمه گرفته است ! در ادامه وی را در لباسهای سنتی هندی با رنگهای ملایم و روشن (سفید یا بژ) میبینیم با حداقل پیرایه که این برای آن دوران که مردان جوان نیز در پوشش خود از رنگهای تند و زیورآلاتی همچون گردنبند ٬ دستبند ٬ انگشتر و حتی گوشواره استفاده میکردند ٬ باعث تمایز چشمگیر وی از سایر مردان حاضر در فیلم میشود .


p4g16b.jpg


ياداشتهای مربوط به طراحی لباس فيلم Devdas همچنان ادامه دارد .

/ 4 نظر / 10 بازدید
اژدهای شکلاتی

تبریک میگم، تحلیلهای جالبی از صحنه پردازی و طراحی لباس فیلم دیوداس ارائه کردی، واقعا طراحی لباس فیلم فوق العاده جذابه، همینطور بازی ها که خیلی تأثیرگذارن، مخصوصا شاهرخ خان که به نظر منم این یه نقطه عطف براش محسوب میشه، مثل فیلم بازیگر، فقط امیدوارم این نقشو هی تکرار نکنه. خوشحالم که پیدات کردم!

Ali

جالبه !‌ چقدر دقيق به اين نکته ها توجه کردی... :) موفق باشی و ساله خوبی هم داشته باشی

bahram

سلام مطلب بسيار جالبی بود البته سانجی ليلا بنسالی در تمام فيلمهايش به موضوع لباس و دکور های مرغوب اهميت ميدهد و همين موضوع باعث فروش و زيبايی فيلمهای او ميشود

ميرزا قلمدون

سلام غزل خانم . خيلی خوشحالم که تو سياه مشق قلم زدی . خط خوبی داری !!! اميدوارم سال خيلی خوبی داشته باشی . پر از موفقيت و شادکامی . اگه خواستی برو تو سايت و ... من در خدمتم ... موفق باشی .