معرفی فيلم ! Kya Kehna (سال ۲۰۰۰)

فيلم Kya Kehna در نگاه اول یک فيلم معمولی است . يک مثلث عشقی ..... ولی به تدريج که داستان فيلم شکل ميگيرد اين مثلث تغيير شکل ميدهد و بصورت دامی در می آيد که لحظه به لحظه عرصه زندگی را بر شخصيت زن فيلم تنگتر ميکند . قبلا هم گفته بودم که پرداختن به مسائل جنسی در سينمای هند نياز به شجاعت و جسارت زيادی دارد و چه بسيارند بازیگران و هنرمندانی که آینده ای حرفه ای خود را بر سر این موضوع باختند . بار اول که این فیلم را دیدم به سختی می توانستم باور کنم که این فیلم در بالیوود ساخته شده و موفق هم بوده ... در کشور هند ٬ کشوری که هنوز زنان بیوه و دختران بدون جهیزیه در اثر فشار اطرافیان خودسوزی می کنند و در برخی روستاهای دورافتاده زنان و دختران به اندک بهائی خرید و فروش شده یا با کمترین خطا به وحشیانه ترین شکلی کشته میشوند و حتی پلیس جرات چون و چرا یا مقابله با بعضی از رسومات و تعصبات خانوادگی را ندارد و حالا این سوژه حساس و بغرنج ٬ مادر جوان و مجردی که برای حفظ کودک خود با خانواده ٬ باورها و نهایتا یک شهر می جنگد .

پیريا ( پريتی زينتا ) دانشجوی پر شور و انرژی سال اول در شهری کوچک است . او يکی يکدانه خانواده و محبوب و عزيز کرده مادر ٬ پدر و سه برادر خود میباشد ... در دنیای شاد و روشن پیريا هیچ جایی برای پریشانی و غم وجود ندارد . در حالی که اجی ( چاندراچور سینگ ) دوست دوران کودکی پیريا در نهان به او عشق می ورزد ٬ او ناآگاهانه در دام عشق راهول ( سيف علی خان ) ٬ دانشجوی پولدار ٬ جذاب ولی عياش کالج می افتد . خانواده و اطرافيان پیريا را از عواقب اين رابطه بر حذر ميدارند ولی او با اطمينان از جذابيت خود و فريبندگی حرفهای راهول هشدارها را ناديده گرفته و تا آنجا پيش ميرود که باردار ميشود . دنيای شيرين پیريا با اين واقعه رنگ ديگری ميگيرد .... راهول می پذیرد که بچه از آن اوست ولی به راحتی پیشنهاد ازدواج با پیريا را به اين بهانه که " او در کلاس خانواده من و خود من نیست " رد ميکند . خانواده پیريا از او ميخواهند که جنين خود را سقط کند ولی او با این باور که بچه نبايد تاوان اشتباه و گناه مادر خود را پس بدهد به شدت با خانواده مخالفت ميکند . پدر خانواده او را طرد ميکند ولی خیلی زود با وساطت مادر و برادران پیريا به خانه بازگردانده شده و تحت مراقبت و عشق قرار میگیرد . گرچه دنیای او دیگر هرگز مانند قبل نمیشود چرا که تمام شهر در مقابل او و خانواده اش جبهه گيری ميکنند . در اين ميان تنها اجی است که محجوبانه به ياری آنها ميشتابد و در نهايت پیريا موفق ميشود علی رغم اعتراف به گناه سنگین خود حقانيت تصميم نگه داشتن بچه را به مردم شهر ثابت کند و دختر خود را به دنيا آورد .


kyakehna.gif


مشخصات فيلم :
تهيه کننده : Tips Films
کارگردان : Kundan Shah
موسيقی : Rajesh Roshan
بازيگران اصلی : پريتی زينتا ( Preity Zinta ) ٬ سيف علی خان ( Saif Ali Khan ) ٬ چاندراچور سینگ ( Chandrachur Singh )

و اما بشنويد که :

* پريتی زينتا نقش خود را در اين فيلم خوب ارائه داده است و تحول شخصیت پیريا در طول فيلم از يک دختر شاداب و پر سرو صدا به يک مادر کم سن و سال ٬ تنها و غمگین نسبتا باورپذیر است .

* موسیقی فیلم کار جذابی است ٬ بویژه ترانه اصلی یعنی Kya Kehna که همراه با تصاویری از یک کانون گرم خانوادگی کاملا در دل داستان جای گرفته . برای شنيدن موسيقی فيلم ميتوانيد از اين صفحه ديدن کنيد .

* فريدا جلال (Farida Jalal) بازیگر نقش مادر پیريا ٬ امروز دیگر يکی از محبوبترين و دوست داشتنی ترين چهره های مادرانه باليوود است . بازی زيبای او در اين فيلم قابل تحسين است در بسياری از سکانسهای حساس و عاطفی فیلم او فقط با چشمانش سخن ميگويد .

* بنظر شما آيا ميشود يک گروه انسان خشمگین و معتقد به باورهای کهن و چندين هزار ساله را با يک سخنرانی چند دقيقه ای وادار کرد تا در عقايد خود تجديد نظر کنند و به جبهه موافق بپیوندند ؟ اين کاری است که پیريای قصه ما انجام ميدهد و بنظر من غیر منطقی ترین قسمت فيلم که به کل ساختار آن لطمه زده و آنرا از واقعیت جاری جامعه هند دور کرده ٬ همین است .

* با وجود بازی خوب سيف علی خان تحول شخصيت راهول يکی ديگر از نقاط ضعف فيلم است که ناگهان از يک پسر خوشگذران و بی مسئولیت تبديل به يک جوان عاشق و خجالتی میشود که برای پذيرفتن هر مکافاتی برای گناه خود آماده است .

و در آخر اينکه با وجود تمام اين حرفها فيلم Kya Kehna فيلم لطيف و زيبائی است که ديدن آن خالی از لطف نيست .

/ 24 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آشنا

سلام غزل عزيز کم پيدائی / متشکرم از اين که لينک گذاشتی يه خورده ای تغيير و تحول داده ای راستی من هم تغييراتی دادم نظرت را حتما بنويس / موفق باشی در هر دياری که هستی

amir

:) - ببخشيد اين علامت يعنی چی ؟

amir

معمولا تو لينکها اسم دوستای قديمی رو اول می نويسند . بيتا با اين همه بی معرفتيش بازم هوای قديميهارو داره . از شما که دريای معرفتيد بعيده ؟

bita

سلام به نظر من که نمی شه ...و به هر حال اين بچه است که ضجر نب کشه..وب لاگ منم بايد صفحه اش کمرنگ باشه...بعضی وقتا بالا نمياد..روش کار می کنم وقتی مستقر شدم

بنفشه

سلام غزل جان... به شما يک ايميل زدم راستی ممنون از اينکه لينک مرا در وبلاگت گذاشتی بی صبرانه منتظرم که در مورد چگونگی گذاشتن لينک دوستان با هام تماس بگيری.

حمیدرضا

سلام خدمت شما با تشکر فراوان از قرار دادن لينک بلاگم در وبلاگ شما آرزوی لحظات خوشی برای شما و خانوادتون دارم.موفق باشی و ممنون از کاری که انجام دادين.

حمیدرضا

با سلام دوباره يک ايميل دوباره برای شما فرستادم .اميدوارم کمکی به شما بکنه.موفق باشی

به مگه نميشناسي؟!

کاش می تونستم اين فيلم رو ببينم..ممنون از معرفی خوب و کاملتون....راستی من با نظرتون در مورد سميرا مخملباف زياد موافق نيستم ها..چون اون بايد تو کن نماينده يه ايرانيه کامل باشه نه اينکه اونجا رو با جاهای ديگه اشتباه بگيره..اصلا اونجا رفتار مناسبی نداشت......ديدنی ها!

آشنا

سلام غزل عزيز / اومدم بگم خيلی مهربان و با صفائی / نه اينکه چون به من سر می زنی نه بلکه به خاطر اينکه من به هر وب لاگی سر می زنم يادداشتی از شما می بينم / با اينکه چيز جدیدی ننوشتی دوباره خواندم !